10 nga kremrat më të mirë të retinolit në 2022 për të gjitha llojet e lëkurës

10 nga kremrat më të mirë të retinolit në 2022 për të gjitha llojet e lëkurës

Ne përfshijmë produkte që mendojmë se janë të dobishëm për lexuesit tanë. Nëse blini përmes lidhjeve në këtë faqe, ne mund të fitojmë një komision të vogël. Këtu është procesi ynë. -Efektet e moshës. -Potenca: Zgjedhja e Paulës Klinike 1% Trajtim Retinol

 • Më e mira për rezultate të shpejta: harmoniqhealth.com Neutrogena Riparimi i shpejtë i rrudhave Riparimi i kremit Retinol
 • Më e mira për skuqje: Bukuria e Ndihmës së Parë Serum Soothing Serum për të ndjeshëm Lëkura
 • Më e mira për përdorim të përditshëm: L’Oreal Paris Revitalift Moisturizer Triple Energjia e Triple
 • : Korrigjimi i retinolit ROC Krem i thellë i rrudhave të rrudhave
 • Më e mira për hidratimin 24-orësh: Olay Regenerist Retinol 24 Night Face Face Moisturizer
 • Më e mira për shtrëngimin e trupit me të gjithë trupin: Repenix All- Locion trupi zbutës trans-retinol
 • Opsioni më i mirë vegjetarian: Origjina Bimët Retinol Moisturizer Night me Lule Alpine
 • Kolegji Amerikan Osteopatik i Dermatologjisë. Në vitin 2016, Administrata e Ushqimit dhe Barnave (FDA) aprovoi një xhel retinol pa-counter (OTC) për të ndihmuar në trajtimin e puçrrave në ata të moshës 12 vjeç e lart.

  Sasia e retinolit ndryshon shumë nga produkti në produkt, kështu që është e rëndësishme të gjesh një me forcën e saktë për nevojat e një personi. Njerëzit mund të dëshirojnë të flasin me një mjek për produktet me forcë recetë.

  isfarë është retinol? , xhel dhe shkumë. Mund të adresojë kushtet e lëkurës nga puçrrat në rrudha. Retinolet janë të ngjashme me retinoidet, të cilat rrjedhin edhe nga vitamina A, por nuk janë aq të fuqishme. >

  Sipas një studimi të vitit 2019, retinoli zvogëlon në mënyrë efektive rrudhat dhe linjat e imëta dhe përmirëson strukturën e lëkurës. Alsoshtë gjithashtu në gjendje të luajë një rol në shpërndarjen e barabartë të melaninës duke zvogëluar pigmentimin deri në 60%. :

  • Pricemimi. MNT zgjedh produkte që janë në dispozicion për një gamë të gjerë të buxheteve.
  • Përbërësit. MNT rendit të gjithë përbërësit e njohur qartë.
  • Shqetësimet e lëkurës. MNT zgjedh produkte që synojnë një shqetësim specifik të lëkurës, të tilla si thatësia, vaji ose plakja.
  • Siguria. MNT zgjedh produkte që përmbajnë përbërës që konsiderohen të sigurt për përdorim aktual.
  • me reputacion. MNT përfshin produkte nga bizneset që i përmbahen praktikave më të mira të industrisë. janë disa nga kremrat më të mirë të retinolit që një person të marrë në konsideratë.

   Ju lutemi vini re se autori i këtij artikulli nuk ka provuar asnjë prej këtyre produkteve. Të gjitha informacionet janë të bazuara në hulumtime. Mësoni më shumë këtu. Chamomile

   Karakteristikat Mirë për përdoruesit e rinj të retinolit për përdorim të natës madhësia 1 ons lëngu (FL oz) rreth 70 $

   Skinceuticals, prodhuesi, shprehet se ky produkt mund të përmirësojë pamjen e:

  • Linjat e shkëlqyera
  • Nxullimi
  • rrudhat
  • POes
  • Bemishes
  • ka një bazë jo -komedogjene e cila mund t’i përshtatet atyre të prirura ndaj puçrrave
  • )
  • Një person duhet të fillojë duke e përdorur atë një ose dy herë në javë, duke rritur gradualisht frekuencën sipas nevojës. >

   Përbërësit kryesorë 1% ekstrakt ekstrakti retinollicorice Karakteristikat zvogëlon shenjat e plakjes Madhësia 1 fl oz çmimi rreth 60 $

   Ai gjithashtu përmban ekstrakte bimore, të tilla si ekstrakti i tërshërës dhe lëvorja e shelgut. Prodhuesi pretendon se këto ekstrakte kanë veti qetësuese në lëkurë.

   Sipas një studimi të vitit 2015, ekstrakti i tërshërës mund të përfitojë nga lëkura për shkak të vetive të tij antioksiduese dhe anti-inflamatore.

   një studim i vitit 2019 zbuloi se ekstrakti i lëvores së shelgut gjithashtu ka këto veti, dhe sugjeron që ky ekstrakt mund të menaxhojë në mënyrë të sigurt dhe efektive kushtet e lëkurës bakteriale.

   Pro

  • Mund të ndihmojë në hidratimin e lëkurës
  • Përmban ekstrakte bimore për kalimin e lëkurës
  • Produktet e retinolit (për shkak të përmbajtjes më të lartë të retinolit)
  • Mund të mos u përshtaten atyre me lëkurë shumë të ndjeshme

  Prodhuesi pretendon se disa njerëz mund të pësojnë një reagim të vonuar ndaj 1% retinol. Rekomandon që një person të marrë parasysh reagimet e lëkurës së tyre dhe të rregullojë përdorimin e tij në përputhje me rrethanat.

  Si të përdorni

  individët duhet të aplikojnë një sasi me madhësi bizele të kësaj kremi për të pastruar lëkurën gjatë natës, duke filluar me 2 ose 3 netë çdo javë. Ato më pas mund të rrisin frekuencën nëse nuk ndodh acarim ose thatësi e padëshiruar. > Përbërësit kryesorë

  Acidin Sahyaluronic të përshpejtuar të retinolit Karakteristikat Diferenca e shpejtë e veprueshme në 1 javë madhësia 1.7 oz çmimi rreth 30 $

  Retinol SA i përshpejtuar është përbërësi kryesor i Neutrogena. Kombinon retinolin me një kompleks glukozë dhe acid hialuronik, një kombinim i të cilit prodhuesi thotë se mund të ndihmojë në shpejtimin e efekteve të Retinolit në lëkurë. Sidoqoftë, ka një hulumtim të kufizuar për ta konfirmuar këtë. >

 • mund të ndihmojë në riparimin dhe rigjenerimin e lëkurës
 • mund të mos i përshtatet lëkurës së ndjeshme për shkak të aromës së shtuar
 • e paqartë se sa retinol është në këtë produkt
 • Si të përdorni

  një person duhet Aplikoni këtë produkt një herë në çdo natë tjetër, duke u ndërtuar deri në dy herë në ditë nëse nuk ka acarim.

  Dyqan tani

  Më e mira për skuqje: Bukuria e Ndihmës së Parë (FAB) Laboratori i lëkurës Retinol Serum 0.25% Koncentrati i pastër

  Përbërësit kryesorë 0.25% retinol Sulfuraloegingerbisabolol serumoloidal retinol Lëkura e ndjeshme
  Madhësia 1.7 FL oz
  çmimi Rreth 25 $

  Ky krehër produkti Ines retinol me peptide, të cilat mund të ndihmojnë t’i japin lëkurës një pamje më të butë dhe më të shëndoshë.

  fab pretendon se produkti i tyre mund të përmirësojë pamjen e:

  • Dullness
  • Linjat e bukura
  • Rrudhat e bukura
  • Toni i pabarabartë i lëkurës
  • Cilësi e pabarabartë e lëkurës
  • Elasticiteti i lëkurës

  Ky produkt është gjithashtu vegan dhe gluten-, nano-, dhe pa arra.

  Pro

  Llojet e lëkurës

  Kompania këshillon që një person duhet të aplikojë 1 ose 2 pompa deri në tre herë në javë, në mbrëmje. Ata gradualisht duhet të rrisin frekuencën për çdo mbrëmje tjetër, pastaj për çdo mbrëmje, siç tolerohet.

  Dyqan tani

  >

  Përbërësit kryesorë pro-re-retinolhyaluronic acidvitamin cniacinamide Karakteristikat zvogëlon shenjat e plakjes Madhësia 1.7 FL oz Pricemimi rreth 25 $

  Sidoqoftë, studimet për këtë janë të kufizuara. Ai gjithashtu përmban niacinamide, i cili, sipas një studimi të vjetër të vitit 2005, mund të ndihmojë në përmirësimin e tonit të lëkurës. > nuk mund të bllokojë poret nëse një person përdor kremin nën përbërjen UL>

  Si të përdorni

  Një person mund ta aplikojë këtë produkt në lëkurën e tyre çdo mëngjes dhe në mbrëmje. .