Co je to primární sklerotizující cholangitida?

Co je to primární sklerotizující cholangitida?

Primární sklerotivující cholangitida je vzácné onemocnění, které ovlivňuje hlavně žlučovody uvnitř i vně játra. Může se také dietonus přísady vyskytnout v kanálech žlučníku a slinivky břišní. Tyto změny způsobují, že se potrubí zmenší, což ztěžuje to, aby je žluč propustil.

V důsledku toho se žluč hromadí v játrech, kde poškozuje jaterní buňky. Nakonec žluč proniká do krevního řečiště. Už nemůže fungovat správně.

PSC je úzce spojena s chronickou ulcerativní kolitidou, Crohnovou chorobou a rakovinou tlustého střeva, ale může se také vyskytnout samostatně.

Nemoc je pravděpodobnější vyvíjet se u mužů, kteří tvoří 70 procent lidí s PSC. Příznaky se objevují v průměru ve věku 40 let u mužů a 45 u žen.

Co je to primární sklerotivující cholangitida? Nezbytné pro trávení.

Tyto zkumavky se spojují jako žíly listu. Tam žluč pomáhá trávení a dává stolici jeho hnědou barvu.

u osoby s PSC, zánětem a zjizvením způsobují, že se žlučové kanály blokují.

V důsledku toho se žluč shromažďuje v játrech. Postupem času poškozuje jaterní buňky a způsobuje fibrózu nebo cirhózu, která jizvy jater je. Tkáň jizvy může zabránit vyčerpání žlučových kanálů, což může vést k infekci v potrubích. Lékař může tuto nemoc detekovat pouze během rutinního testu. Krevní test může naznačovat vysoké hladiny jaterních enzymů, zejména alkalické fosfatázy.

 • Játra jsou poškozena.
 • Játra začíná selhat. Horní břišní něha. Nebo únava
 • Ztráta chuti k jídlu
 • Ztráta na váze
 • Žloutenka způsobuje, že kůže a bílé očí se stanou nažloutlou. Výsledkem je, že v těle se hromadí sloučenina zvaná bilirubin. 15 let poté, co osoba obdrží diagnózu PSC, nebo to může trvat déle, v závislosti na jednotlivci. Vitamíny A, D, E a K

 • Portální hypertenze
 • Vědci přesně nevědí, co způsobuje PSC. Podle Reference Genetics Home Reference hraje roli kombinace environmentálních a genetických faktorů. Tyto podmínky vznikají, když se změní fungování imunitního systému.

  Obvykle imunitní systém chrání tělo před infekcemi způsobenými zahraničními útočníky, jako jsou bakterie a viry.

  někdy však, někdy, Imunitní systém omylem rozpoznává orgány nebo jiné části těla jako útočníky, což způsobuje, že tělo zaútočí a poškozuje tyto oblasti.

  Kromě toho většina autoimunitních podmínek ovlivňuje ženy častěji než muži, ale PSC je častější u mužů..

  Tyto problémy naznačují, že pokud je PSC autoimunitní onemocnění, působí jinak od jiných autoimunitních onemocnění. Onemocnění nebo zejména ulcerózní kolitida. To je také běžné u lidí se sarkoidózou, chronickou pankreatitidou nebo jinými autoimunitními poruchami. Podle odkazu na Genetics Home se tato nemoc vyvíjí ve shlucích členů rodiny. Pokud má osoba v anamnéze zánětlivé onemocnění střev nebo krevních testů, vykazují určité neobvyklé výsledky, může lékař podezření na PSC. Postup k diagnostice a léčbě problémů žlučových a pankreatických kanálů. Zahrnuje kombinaci horní gastrointestinální endoskopie a rentgenových paprsků. střevo. Poté vloží tenkou trubici přes rozsah a do žlučovodů. Doktor to používá k injekci barviva, které způsobí, že stav žlučových kanálů se jasně projeví na rentgenovém paprsku. Korálkový vzhled s více zúženými a rozšířenými segmenty.

  Lékař použije lokální anestetikum a vloží štíhlou jehlu přes pravou spodní oblast hrudníku, aby extrahoval malý kus jater pro mikroskopickou analýzu.

  kolonoskopie

  Lidé s PSC mají vysokou šanci na rozvoj ulcerózní kolitidy a lidé s PSC a ulcerózní kolitidou mají vyšší riziko vzniku rakoviny tlustého střeva.

  Z tohoto důvodu je důležité mít kolonoskopie. Mohou pomoci lékaři diagnostikovat ulcerativní kolitidu a detekovat rakovinu nebo prekancerózní stavy brzy. U lidí s PSC může snížit zvýšené hladiny jaterního enzymu. Nezlepšuje však stav jater nebo celkovou míru přežití. Lékař může také předepsat:

  • Léky pro zmírnění svědění, nazývané antipruritiky
  • sekvestranty žlučových kyselin, jako je cholestyramin, ke snížení cholesterolu
  • antibiotiky jako Léčte infekce
  • Doplňky vitamínu

  Pokud má osoba také ulcerativní kolitida, lékař doporučí vhodnou léčbu. Při otoku v břiše a nohou může pomoci s nízkým obsahem soli a diuretiky. Mezi příklady těchto léků patří cyklosporin, takrolimus, methotrexát, busonid a metronidazol. Žlučené kanály. Nafukování balónu rozšiřuje kanál, aby se k němu mohl protékat žluč.

  Americká nadace jater poznamenává, že mnoho lidí s PSC nakonec potřebuje transplantace jater, obvykle asi 10 let po diagnóze. Míra transplantace.

  Výsledek pro pacienty s PSC je po transplantaci jater vynikající. Míra přežití v transplantačních centrech je vysoká a lidé mají tendenci zažívat dobrou kvalitu života po zotavení. Onemocnění jater/hepatitida

  Contents