Co wiedzieć o Amygdali Hijack

Co wiedzieć o Amygdali Hijack

Amygdalia może aktywować reakcję walki lub lotu jako reakcję na prawdziwe lub postrzegane zagrożenie niebezpieczeństwa. Amygdala Hipack opisuje być może niepotrzebne wyzwalaczenie tej odpowiedzi i działania, które jej następują.

Amygdala jest strukturą w kształcie migdałów w mózgu. Jest zaangażowany w przetwarzanie emocji. Istnieją dwie z tych struktur: jedna na każdej półkuli mózgu. Oba znajdują się w pobliżu podstawy.

W tym artykule zbadano porwanie migdałów, co go powoduje, a znaki i objawy związane z nim.

Co to jest porwanie migdałów?

Poniższe sekcje omówią bardziej szczegółowo porwanie migdałowatego.

walka lub lot jako odpowiedź na zagrożenie

wczesni ludzie opracowali reakcję walki lub lotu radzić sobie z zagrożeniami i niebezpieczeństwami. Jest to automatyczna reakcja na niebezpieczeństwo i pozwala ludziom szybko reagować, bez konieczności myślenia.

Amygdala jest częścią mózgu odpowiedzialnego za tę reakcję. Kiedy dana osoba czuje się zestresowana lub boi się, migdałka uwalnia hormony stresowe, które przygotowują ciało do walki z zagrożeniem lub uciekają z niebezpieczeństwa.

Wspólne emocje, które wywołują tę reakcję, obejmują strach, gniew, lęk i agresję.

Racjonalna reakcja na zagrożenie

Ludzki mózg ma dwa płaty czołowe, z których oba znajdują się z przodu narządu. Rozumowanie odbywa się w płatach czołowych. W szczególności płaty czołowe są tam, gdzie dana osoba racjonalizuje sytuacje i podejmuje decyzje.

Chociaż migdał działa automatycznie, płaty czołowe pozwalają ludziom przetwarzać i myśleć o swoich emocjach.

Gdy dana osoba wyczuwa zagrożenie, ciało migdałowate może automatycznie aktywować reakcję walki lub lotu. Jednak płatki czołowe przetwarzają informacje w celu ustalenia, czy zagrożenie jest rzeczywiste i jaka byłaby reakcja logiczna.

W pewnym sensie płaty czołowe i ciało migdałowate są ze sobą sprzeczne.

Jeśli zagrożenie nie jest poważne, płaty czołowe zwykle przejmują kontrolę, a większość ludzi zareaguje z bardziej logiczną, przemyślaną reakcją. Jeśli jednak ciało migdałowate przejmą w takich przypadkach, reakcja walki lub lotu przejmuje. To jest hijack migdala.

Dowiedz się więcej o lobach czołowych tutaj.

Amygdala Hijack

Psycholog Daniel Goleman po raz pierwszy użył terminu „Amygdala Hijacking” w swoim 1995 Zarezerwuj inteligencję emocjonalną: dlaczego może to mieć większe znaczenie niż IQ.

odnosi się do sytuacji, w których ciało migdałowate porywa kontrolę nad zdolnością osoby do racjonalnego reagowania na zagrożenie. To prowadzi następnie do reagowania osoby w intensywny, emocjonalny sposób, który może być nieproporcjonalny do sytuacji.

Bez możliwości używania płat czołowych, osoba nie jest w stanie myśleć jasno. Dlatego nie kontrolują swoich odpowiedzi.

Powoduje

Migdali wyzwala uwalnianie hormonów w ramach reakcji walki lub lampki na zagrożenie.

W większości przypadków, jeśli zagrożenie nie jest powiązane z poważnym niebezpieczeństwem, osoba będzie w stanie go zracjonalizować i zareagować w sposób odpowiedni dla ich sytuacji.

Porwanie migdałów ma miejsce, gdy struktura wywołuje reakcję walki lub lotu, gdy nie jest uzasadnione. Osoba ta nie jest w stanie dojść do własnego racjonalnego wniosku na temat tego, jak zareagować.

Znaki i objawy

Amygdala powoduje, że nadnercza uwalniają hormony adrenaliny i kortyzolu do krwi .

Adrenalina powoduje rozszerzenie fragmentów powietrza w ciele. To pozwala ciału dostarczać mięśnie więcej tlenu niż zwykle.

Hormon ten powoduje również kurczenie się naczyń krwionośnych, umożliwiając organizm przekierowywania krwi do głównych grup mięśni, w tym serca i płuc.

Uwalnianie adrenaliny powoduje również uczniów Aby rozszerzyć, zwiększając w ten sposób wizję osoby.

Podczas procesu reakcji walki lub lotu, organizm również zwiększa poziom cukru we krwi w celu zwiększenia poziomu energii.

Reakcje te mają miejsce, aby umożliwić osobie skuteczniej zwalczanie niebezpieczeństwa lub uciec z niego w razie potrzeby.

Jeśli dana osoba jest w prawdziwym niebezpieczeństwie, wszystko powyżej jest odpowiednie dla jej sytuacji. To wtedy, gdy reakcja walki albo lotu jest skuteczna. Jednak jeśli zagrożenie lub niebezpieczeństwo nie jest prawdziwe lub niezbyt wysokie, a ciało osoby nadal reaguje, doświadczając wszystkiego powyżej, mogą doświadczać mijgdalii uprowadzać.

Niektóre inne oznaki i objawy porwania migdałów obejmują:

 • Szybkie bicie serca
 • Palowe palmy
 • Gęsełko

Podczas porwania ciała migdałowatego osoba może zareagować w sposób, którego mogłaby później żałować. Może to obejmować agresywne, argumentacyjne lub gwałtowne w sposób, który jest dramatycznie nieproporcjonalny do sytuacji.

Zapobieganie mijakiejom migdałowemu

Osoba może złagodzić objawy porwania migdałowatego. Z czasem mogą być również w stanie ich zatrzymać.

Jeśli osoba odczuwa objawy porwania ciała migdałowatego, zaczyna pojawiać się, ważne jest, aby poświęcić czas na aktywowanie ich płatów czołowych.

Na przykład, jeśli czują się zestresowani, a ich ręce zaczynają się pocić lub przyspieszyć tętno, powinni spróbować zrobić sobie przerwę i odejść od sytuacji, która wywołała tę odpowiedź.

Jeśli dana osoba robi krótką przerwę i uspokoi się, może być w stanie racjonalnie pomyśleć o sytuacji i zdecydować o bardziej odpowiedniej reakcji na stresor.

to jest Dobry pomysł, aby ludzie próbowali zrozumieć, w jaki sposób ich ciało reaguje na stresujące sytuacje. Może to oznaczać myślenie o poprzednich przypadkach porwania ciała migdałowatego, aby zobaczyć, co wywołało odpowiedź.

W ten sposób osoba może być w stanie zapobiec takiej odpowiedzi w przyszłości.

Kiedy skontaktować się z lekarzem

Jeśli dana osoba ma stres lub Lęk może wpłynąć na ich zdolność do racjonalnego reagowania na stresujące sytuacje.

Jeśli czują, że regularnie doświadczają stresu lub niepokoju, powinni szukać pomocy clean vision w aptece bez recepty medycznej.

Objawy stresu i lęku obejmują:

 • Nadmierne zmartwienie
 • Uczucie niepokoju
 • Uczucie napięcia
 • Bóle głowy
 • Bóle ciała
 • Wysokie ciśnienie krwi
 • Trudność spanie

stres jest odpowiedzią na odpowiedź na Problem zewnętrzny i zwykle znika. W szczególności, gdy sytuacja, która powoduje, że stres się ustąpi, poczucie stresu również powinno zniknąć.

Jednak lęk jest odpowiedzią na stres. Osoba z lękiem może regularnie doświadczać poczucia obaw lub lęku, które nie znikną. Te uczucia mogą zakłócać ich codzienne życie.

Lęk może pojawić się nawet bez obecności stresującej sytuacji.

Lekarz często może pomóc osobie radzić sobie z lękiem, sugerując techniki behawioralne poznawcze, zarządzanie stresem i relaksacja oraz niektóre leki.

Dowiedz się tutaj o różnicach między stresem a lękiem.

Podsumowanie

Migdali wyzwala reakcję walki lub lotu. Prowadzi to do uwolnienia hormonów, które przygotowują ciało do walki z źródłem niebezpieczeństwa lub uciekają z niego.

Porwanie migdałowatego występuje, gdy migdałowate aktywuje reakcję walki lub lampki, gdy nie ma poważnego zagrożenia dla Bezpieczeństwo osoby. Podczas porwania ciała migdałowatego osoba może nie być w stanie rozwinąć racjonalnej odpowiedzi.

Znaki i objawy porwania ciała migdałowatego obejmują bicie serca, spocone palmy i niemożność myślenia.

Ludzie mogą starać się zapobiec porwaniu migdałowatego, stając się bardziej świadomym tego, jak reagują na stres. Zauważając oznaki i objawy, mogą one wycofać się i uspokoić, zanim nastąpi porwanie ciała migdałowatego.

 • Zdrowie psychiczne
 • Lęk/stres
 • Neurologia/Neuroscience
 • Psychologia/psychiatria

Wiadomości medyczne mają dziś ścisłe wytyczne dotyczące pozyskiwania i czerpią tylko z recenzowanych badań, akademickich instytucji badawczych oraz czasopism medycznych i stowarzyszeń. Unikamy używania trzeciorzędowych odniesień. W każdym artykule łączymy podstawowe źródła – w tym badania, odniesienia naukowe i statystyki – a także wymieniamy je w sekcji zasobów na dole naszych artykułów. Możesz dowiedzieć się więcej o tym, jak upewniamy się, że nasza treść jest dokładna i aktualna, czytając naszą politykę redakcyjną.

Contents