Jak to vidím, většina se hlásí k jednomu ze tří táborů:

Jak to vidím, většina se hlásí k jednomu ze tří táborů:

Dana později ztratila dalších 15 liber.)

Je to reality TV. Ale realistické? Jsou agresivní taktiky hubnutí dobrá nebo špatná věc?

Odborníci na hubnutí váží

"Nevěřím v něco jako nastartování plánu na hubnutí, a to ani z motivačních důvodů," říká Jody Wilkinson, MD, ředitelka Cooper Institute Center for Weight Management.

"Někteří lidé na tento přístup reagují velmi dobře, ale jen velmi malá menšina," říká WebMD. "Pro lidi, kteří nemají moc na hubnutí – kteří mají určitou motivaci a připravenost – může agresivní přístup fungovat. Ale to je spíše výjimka než pravidlo."

Hubnutí je tří až pětiletý proces, říká Wilkinson. "Aby se změnil životní styl a změnila se fyziologie těla, je to skutečně dlouhodobý proces. Doporučujeme každý týden ztratit 1 % aktuální tělesné hmotnosti. V opačném případě se tělesná chemie dostane mimo poruchy a ztratíte pouze vodní váhu a svalovou tkáň, což způsobí pokles vašeho metabolismu, takže je ještě těžší zhubnout."

Lidské tělo opravdu není navrženo tak, aby hublo, vysvětluje Wilkinson. "Ukládání energie, přibírání na váze je mechanismus přežití těla. V primitivních dobách to dokázali lidé, kteří přežili. Kdykoli tělo cítí, že hubne – bez ohledu na to, jakou máte nadváhu – nechce zhubnout a spustí nejrůznější reakce, které se hubnutí brání."

Pokračování

Oceňuje snahu programu ukázat jednu věc – že lidé musí změnit své způsoby, pokud chtějí zhubnout. "Ale i když používáme velmi agresivní způsoby, jak zhubnout – ale nepomáháme lidem lépe se rozhodnout v životním stylu a dietě – není to řešení. Pokud k těmto změnám nedojde, je opravdu jedno, jak hubnete, zda rychle nebo pomalu. Získáte zpět váhu."

"Byl jsem zděšen a zklamán," říká Kathleen Zelman, MPH, RD/LD, ředitelka výživy pro WebMD Weight Loss Clinic. "Taktika, kterou používají, není realistická. Je to jen velké drama a je to velmi trapné, sledovat, jak tito tlustí lidé, jak jsou váženi, nosí skromné ​​oblečení. … Je to ponižující ukázka masa."

"To, co v této show dělají, je hladovět, pracovat je tempem, které nemohou udržet," Zelman říká WebMD. "Později, po skončení show, budou jíst smažené kuře. Naučili bychom je dělat kuře smažené v troubě. Vsadil bych život na tohle: Ať tito lidé ztratí jakoukoli váhu, hned zase přiberou."

Nejlepší nabídka programu: skupinová terapie, říká Zelman. "Přinesli některé velmi realistické emocionální problémy, bolest a utrpení z nadváhy. To je jediné pozitivum, které jsem našel. Divák se v tom může vidět. Je těžké mít nadváhu."

"Získání podpory přátel a rodiny je velmi důležité," Wilkinson říká WebMD. "Většina z nás opravdu nechápe, jak těžké je zhubnout. Jsme opravdu slepí vůči diskriminaci, kterou lidé s nadváhou pociťují. Musím tvrdě pracovat, abych si váhu udržela. Lidé říkají člověku s nadváhou: ‘Kdybys dělal to, co já, neměl bys nadváhu.’ To není pravda. Musí pracovat dvakrát tak tvrdě, aby ztratili a udrželi úbytek hmotnosti."

Když přijde na naše micinorm kde koupit oblíbené pamlsky, je to z dohledu, sejde z mysli – nebo nepřítomnost způsobuje, že se žaludek zvětšuje? Někteří odborníci na dietu doporučují odstranit oblíbená vysoce kalorická jídla z vašeho domova, aby se snížilo pokušení a zabránilo se přejídání. Jiní se domnívají, že když vyženete oblíbená jídla, budete je chtít víc – takže je pravděpodobnější, že budete flámovat, jakmile je dostanete do rukou.

Jako mnoho věcí v životě, pravda pravděpodobně spočívá někde uprostřed. Osobně prosazuji myšlenku jíst, když máte hlad, v pozorném a uvolněném stavu. A odrazuji od všeho, co souvisí s posedlostí a deprivací. Přesto všichni přicházíme ke stolu s vlastními psychickými a fyzickými problémy, které mohou věci trochu zkomplikovat.

Syndrom čokoládové krabičky

Zde je příklad toho "nepřítomnost způsobuje, že srdce je milejší" způsob, jak přistupovat k oblíbeným jídlům. Asi před 10 lety jsem potkal ženu, která mi řekla, že pokaždé, když si koupila bonboniéru Sees, snědla celou krabičku za den. Zeptala se mě, co může udělat, aby to zastavila. Zeptal jsem se jí, jestli je pro ni čokoláda Sees opravdu výjimečná, a ona odpověděla: "Ano, je to jedna z mých oblíbených věcí." Zeptal jsem se jí, jestli je to něco, co si nechává mít jen výjimečně, a ona řekla ano.

Navrhl jsem jí, aby si zkusila koupit bonboniéru Sees a dala ji do lednice nebo mrazáku. Potom, pokaždé, když opravdu chtěla čokoládu, mohla v klidu sedět a opravdu si jeden kousek vychutnat. O dva týdny později mi s radostí řekla, že má v lednici stále částečně plnou bonboniéru. Užila si hrst kousků a těšila se, že v příštích týdnech bude mít pár dalších. Pouhé vědomí, že ho může mít, když ho skutečně chtěla, jí poskytlo pohodlí a pomohlo jí zabránit přejídání.

Tato technika nemusí fungovat dobře pro každého, ale zdá se, že je to vstupenka pro ostatní, včetně mě. Nejsem nutkavý jedlík a přičítám to svému "žádná deprivace" filozofie. Pokud je něco, co opravdu chci, a touha jen tak nezmizí, nechám si to. Nicméně, když je to možné, dělám lehké a zdravé volby v rámci těchto chutí (často kvůli mému syndromu dráždivého tračníku). Třeba jednou za rok silně toužím po koblize. Zajdu tedy do místního obchodu s koblihami, kde se prodávají vynikající celozrnné koblihy, a sousto po sousku si jeden rád dám.

Pokračování

Technika zmrzlinářství

Zmrzlina: Pokud ji máte, přijdou – a jedí ji, dokud nebude pryč! Vystihuje to váš dům?

Někteří odborníci navrhují, že pokud existuje určité jídlo, které nemůžete přestat jíst – i když začnete pečlivým porcováním přiměřené porce – nenechávejte si ho doma. Tu a tam, když opravdu chcete nějakou zmrzlinu, objednejte si kopeček v obchodě se zmrzlinou. Tímto způsobem nebudete v pokušení vrátit se pro další.

Mimochodem, v mém mrazáku je vždy půl galonu skvěle chutnající lehké zmrzliny. Kdo si ten den vybere zmrzlinu, naservíruje si ji v našich velmi malých zmrzlinových miskách. Zdá se, že to pro mou rodinu funguje.

3 taktiky, jak zabránit přejídání

Co tedy říkají odborníci? Jak to vidím, většina se hlásí k jednomu ze tří táborů:

The "sejde z očí, sejde z mysli" skupina. The "nepřítomnost způsobuje, že srdce je milejší" věřících. Ti, kteří spadají někde uprostřed.

Zde jsou komentáře některých z těch, kteří v to věří "sejde z očí, sejde z mysli: filozofie:

"Jedním z nejsilnějších faktorů, které určují množství, které jíte, je množství jídla, které je umístěno před vámi," David Levitsky, PhD, profesor výživy a psychologie na Cornell, říká WebMD. Poukazuje na publikovaná data, která ukázala, že pokud jíte se zavázanýma očima, zkonzumujete výrazně méně, než když své jídlo vidíte. Kelly Brownell, PhD, ředitelka Rudd Center for Food Policy and Obesity na Yale University, říká, že většina programů – včetně Yale’s – doporučuje, aby lidé co nejvíce omezili vystavování se oblíbeným jídlům, aby se minimalizovalo pokušení. Susan Roberts, PhD, ředitelka Laboratoře energetického metabolismu na Tufts University říká, že studie na Tufts naznačují, že "Mimo dohled" je pro některé lidi užitečné. "Mít věci kolem sebe jen pevněji udržuje pokušení ve vaší mysli," říká WebMD. Zatímco "sejde z očí, sejde z mysli" je to nejlepší politika, je rozdíl mezi držením jídla mimo dům a jeho zakázáním, poznamenává Marlene Schwartz, PhD, ředitelka výzkumu Ruddova centra pro potravinovou politiku a obezitu v Yale. "Klíčové je, že neříkáte, že zmrzlina je zlá, ale že si ji nejlépe vychutnáte za určitých okolností, a tyto okolnosti umožňují snadno kontrolovat velikost a frekvenci porcí." říká WebMD. Jinými slovy, je v pořádku chodit do obchodu se zmrzlinou každý týden nebo tak nějak.

Pokračování

Zde je to, co některé z "nepřítomnost způsobuje, že srdce je milejší" věřící museli říci:

Její zkušenosti během 13 let práce s lidmi s těžkou nadváhou ji přesvědčily, že zakazování oblíbených jídel zvyšuje chuť na ně, říká Chantal Gariepy, RD, CDE, dietoložka a učitelka diabetu z kliniky Sansum v Santa Barbaře v Kalifornii. oblíbený potraviny na rozdíl od jednoduše chutných nebo příjemných jídel – je svým způsobem vyhýbání se odpovědnosti. "Jde o mladistvý (vs. zralý) přístup ke stravování." Říká, že zralý přístup k jídlu vyžaduje rozvoj potravinových dovedností, jako je všímavé jedení, rozpoznání hladu a plnosti, vyhodnocení velikosti porcí a schopnost uklidnit se. Centrum pro všímavé stravování (TCME) uznává, že oblíbená jídla mohou být nejnáročnějšími potravinami, které je třeba jíst s vědomím, protože tyto potraviny "volání" k nám, ať už jsou před námi nebo ne. Podle TCME, naučit se jíst všímavě, plně si vychutnat každé sousto, aniž byste jedli přes pohodlnou úroveň sytosti, poskytuje hlubší pocit kontroly. "Pozorný jedlík by si také neutrálně uvědomoval frekvenci a touhu po „oblíbeném“ jídle a také by přemýšlel o zdravotních důsledcích tohoto konkrétního jídla, a přitom by vyvážil svůj výběr těchto potravin. s jejich nutričními potřebami," TCME uvádí v prohlášení. Centrum však potvrzuje, že chronická dostupnost vysoce kalorických potravin přispěla k nárůstu hmotnosti – a říká, že to je něco, co musíme také vzít v úvahu. Ellyn Satter, MS, RD, LCSW, říká, že odpověď na to, jak přistupovat k oblíbeným jídlům, je u dospělých složitější, protože v sobě nosíme obojí. "dítě" kdo je chce jíst a omezující "rodič." "Abychom umožnili těmto dvěma sejít se, musíme si dát povolení mít pravidelný přístup k jídlu, které máme rádi, a jíst tolik, kolik chceme." vysvětluje Satter, národní lektor a autor knihy Tajemství výživy zdravé rodiny. Ale abychom se nasytili těch oblíbených jídel, aniž bychom se cítili nekontrolovatelně a styděli se za sebe, musíme mít také disciplínu, dodává Satter: "Tyto potraviny musíme začlenit do pravidelných, strukturovaných jídel a svačin a musíme dávat pozor, když je jíme."

Pokračování

A zde jsou některé komentáře odborníků, kteří spadají někam doprostřed zbylých dvou táborů:

Několik odborníků uvedlo, že neexistuje jediný přístup, který by fungoval nejlépe pro všechny. "Je pravda, že snadno přístupná přítomnost něčeho žádoucího ztěžuje odpor," Paul Rozin, PhD, profesor psychologie na University of Pennsylvania, říká WebMD. "Ale pokud nějaké máte, může to být buď uspokojivé, nebo způsobit větší požití." Roberts zdůraznil, že je důležité být si vědom svých vlastních silných a slabých stránek.

Christina Baker, PhD z Klinického a výzkumného programu poruch příjmu potravy ve Všeobecné nemocnici v Massachusetts věří, že rozhodnutí jíst je ovlivněno různými faktory, včetně genetiky a životního prostředí. Bakerova zkušenost je taková, že pro některé lidi je velmi obtížné začlenit do svého jídelníčku umírněné množství určitých potravin (obvykle sladkostí), protože jakmile mají trochu, nemohou přestat. "Pro tyto jedince je možná vyhýbání se rozumnou dlouhodobou strategií," Baker říká WebMD. Na druhou stranu má Baker mnoho pacientů, kteří v dětství zažili omezené stravování, ale nakonec jsou schopni začlenit oblíbená jídla do svého jídelníčku způsobem, který nevede k přejídání.

Sečteno a podtrženo

Nejen, že můžete najít výzkumníky na obou stranách "Mimo dohled" a "nepřítomnost způsobuje, že srdce je milejší" existuje také určitý výzkum na podporu obou názorů. Na většinu otázek o stravovacím chování neexistuje jednoduchá odpověď a toto není výjimkou.

Ale možná lidé, kteří používají "sejde z očí, sejde z mysli" přístup se zastavuje před provedením některé z nejtěžších a nejdůležitějších prací. Rozvoj stravovacích dovedností, jako je kontrola porcí a rozpoznávání hladu, může nějakou dobu trvat. A pochopit, co se děje, když se cítíte nad určitými potravinami, není snadné. Ale možnost vychutnat si svá oblíbená jídla, pozitivním, klidným způsobem, jako součást kompletního zdravého životního stylu – řekl bych, že to stojí za tu práci.

Funkce kliniky pro hubnutí WebMD Zhodnotila Louise Chang, MD dne 14. září 2007

Zdroje

ZDROJE: David Levitsky, PhD, profesor výživy a psychologie, CornellUniversity, Ithaca, NY Kelly D. Brownell, PhD, profesor psychologie,epidemiologie a veřejné zdraví a ředitel Ruddova centra pro potravinovou politiku aObezita, Yale University. Marlene Schwartz, PhD, ředitelka výzkumu, Rudd Center for Food Policy and Obesity.Laboratoř metabolismu, Tufts University, Boston. Chantal Gariepy, RD, CDE,klinický dietolog a pedagog diabetu, Sansum Clinic, Santa Barbara, Kalifornie.Ellyn Satter, MS, RD, LCSW, BCD, Ellyn Satter Associates, Madison, Wis.autor, Tajemství výživy zdravé rodiny. Christina Baker, PhD,Klinický asistent v psychologii na klinickém a výzkumném oddělení poruch příjmu potravyChuť, Červen 2007, 38:3 str. 237-238. Hill, A.J. Sborník zSpolečnost pro výživu, květen 2007; sv 66(2): str. 277-85. Centrum proWeb Mindful Eating: "Principy všímavého stravování."

© 2007 WebMD, Inc. Všechna práva vyhrazena.

Hubnutí neznamená, že budete vypadat a cítit se lépe. Dělá to také dobré věci uvnitř vašich tepen.

Vaše tepny vedou krev z vašeho srdce do zbytku vašeho těla. Vaše koronární tepny jsou obzvláště důležité, protože zásobují váš srdeční sval krví.

Aby to fungovalo, vaše tepny musí být zdravé. Pokud se stanou užšími a méně pružnými, protože se v nich hromadí plak, jedná se o aterosklerózu. Je to velmi riskantní, protože to může vést k infarktu nebo mrtvici.

Kila navíc zvyšují pravděpodobnost aterosklerózy. Takže dostat se do formy je jedna z nejlepších věcí, které můžete pro své srdce udělat.

Ateroskleróza a tuk

Není to jen o číslech na vaší stupnici. Záleží také na tom, kde se váš tuk nachází.

Vytáhněte metr a změřte si pas u pupíku. Máte větší pravděpodobnost, že budete mít aterosklerózu, pokud jste žena s pasem větším než 35 palců nebo muž s pasem 40 palců nebo více.

Ke zdraví potřebujete trochu tuku, ale pokud ho máte příliš mnoho, výstelka vašich tepen nefunguje tak, jak by měla. To zvyšuje pravděpodobnost aterosklerózy.

Příliš mnoho tuku také zvyšuje riziko krevních sraženin, které mohou vést k srdečnímu infarktu nebo mrtvici.

Zhubněte, snižte své riziko

Hubnutí navíc snižuje vaše šance na srdeční infarkt, mrtvici a problémy s krevním oběhem.

Mnoho věcí, které děláte pro hubnutí, jako je aktivní a zdravé jídlo, má velký význam. Dostaneš:

Zdravější, více "elastický" cévy Nižší krevní tlak Vyšší úrovně "dobrý" (HDL) cholesterolu Nižší úrovně "špatný" (LDL) cholesterolu Nižší šance na získání diabetu 2

Zeptejte se svého lékaře, jaká by měla být vaše cílová hmotnost, jaké dietní pokyny doporučují (např. omezení soli a tuku), jaké druhy cvičení jsou pro vás vhodné a jak brzy uvidíte výsledky.